grub 2.06-pre2 - en to ja translation catalogue (420 entries)

en:     No preferred mode available
ja:     特に好ましいモードはありません

en:     Preferred mode: %ux%u
ja:     好ましいモード: %ux%u

en:   EDID checksum invalid
ja:   EDID チェックサムが不正

en:   EDID version: %u.%u
ja:   EDID バージョン: %u.%u

en:   No info available
ja:   情報がありません

en: %s: READ ERROR
ja: %s: リードエラー

en: %s: error:
ja: %s: エラー:

en: %s: info:
ja: %s: 情報:

en: %s: warning:
ja: %s: 警告:

en: ACPI shutdown failed
ja: ACPI シャットダウン失敗

en: APM enabled
ja: APM を有効にしました

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
ja: DOSスタイルのCR/NL行末コードを受け付けます。

en: Active input terminals:
ja: アクティブな入力ターミナル:

en: Active output terminals:
ja: アクティブな出力ターミナル:

en: Adapter `%s':
ja: アダプタ `%s':

en: Add a DNS server
ja: DNS サーバを追加

en: Add a network address.
ja: ネットワークアドレスを追加。

en: Add a network route.
ja: ネットワークルートを追加。

en: Allow to interrupt with ESC.
ja: ESCキーで中断できます

en: Ask for file name to reboot from.
ja: 再起動するファイル名を確認する

en: Available input terminals:
ja: 利用可能な入力ターミナル:

en: Available output terminals:
ja: 利用可能な出力ターミナル:

en: Background image mode.
ja: 背景モード。

en: Base directory for hash list.
ja: ハッシュリストのベースディレクトリ

en: Boot BIOS-based system.
ja: BIOSベースのシステムを起動します。

en: Boot an operating system.
ja: オペレーティングシステムを起動します。

en: Boot into single mode.
ja: シングルモードで起動する

en: Boot with debug messages.
ja: デバッグメッセージを表示して起動する

en: Booting a command list
ja: コマンドリストを起動します

en: Booting in blind mode
ja: blind モードで起動します

en: Bootpath: %s
ja: ブートパス: %s

en: Bootpath: unavailable
ja: Bootpath: 利用できません

en: Break into GDB
ja: breakpointからGDBに入れるようにする

en: CS5536 at %d:%d.%d
ja: CS5536 は %d:%d.%d にあります

en: Can't enable ROM area.
ja: ROM領域を有効にできません。

en: Change configured devices.
ja: 設定するデバイスを変更する。

en: Check Alt key.
ja: Alt キーを検査する。

en: Check Control key.
ja: Control キーを検査する。

en: Check Shift key.
ja: Shift キーを検査する。

en: Check for CPU features.
ja: CPUの仕様を確認する。

en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
ja: 64ビット (long) モードをサポートしているか確認する（既定値）。

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
ja: 物理アドレス拡張をサポートしているか確認する（既定値）。

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
ja: FILE が x86 multiboot kernel として使えるか確認する

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
ja: FILE が x86 multiboot2 kernel として使えるか確認する

en: Check key modifier status.
ja: キー修飾子の状態をチェックする

en: Clear the screen.
ja: 画面表示を消す

en: Command failed
ja: コマンドに失敗しました

en: Compare file `%s' with `%s':
ja: ファイル `%s' と `%s' を比較:

en: Compare two files.
ja: 2つのファイルを比較します。

en: Compute or check hash checksum.
ja: ハッシュチェックサムを計算または確認します。

en: Configure serial port.
ja: シリアルポートを設定します

en: Couldn't load sha256
ja: SHA256 をロードできませんでした

en: Couldn't load sha512
ja: SHA512 をロードできませんでした

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
ja: DEVICE は OS のデバイスでなければいけません (例: /dev/sda)。

en: Define a menu entry.
ja: メニューエントリを定義

en: Delete a network address.
ja: ネットワークアドレスを削除。

en: Delete the specified loopback drive.
ja: ループバックデバイスのエントリーを削除する

en: Determine driver.
ja: ドライバーを決定する

en: Determine filesystem UUID.
ja: ファイルシステムのUUIDを決定する

en: Determine filesystem label.
ja: ファイルシステムのラベルを決定する

en: Determine filesystem type.
ja: ファイルシステムの形式を決定する

en: Determine partition UUID.
ja: パーティションの UUID を決定する。

en: Determine partition map type.
ja: パーティションマップの形式を決定する

en: Device %s:
ja: デバイス %s:

en: Devid: unavailable
ja: Devid: 利用できません

en: Disable ACPI.
ja: ACPIを使用しない

en: Disable SMP.
ja: SMPを使用しない

en: Disable all boot output.
ja: すべての起動時の出力を表示しない

en: Disable/enable SMART (0/1).
ja: SMART を無効/有効にします。(0/1)

en: Display FPSWA version.
ja: FPSWA バージョンを表示する。

en: Display SMART health status.
ja: SMART のヘルスステータスを表示する。

en: Display a line of text.
ja: 1行のテキストを表示する。

en: Display output on all consoles.
ja: すべての端末の出力を表示する

en: Display power mode.
ja: パワーモードを表示する。

en: Display the usage of this command and exit.
ja: このコマンドの使用法を表示して終了する

en: Display this help and exit.
ja: このヘルプを表示して終了する。

en: Display/set current datetime.
ja: 現在日時を表示/設定するコマンド。

en: Do not output the trailing newline.
ja: 末尾の改行を出力しない。

en: Do not print messages.
ja: メッセージを表示しません。

en: Do not use APM to halt the computer.
ja: コンピュータを停止するのに APM を使用しません。

en: Do nothing, successfully.
ja: 何もしないでください。成功しました。

en: Do nothing, unsuccessfully.
ja: 何もしないでください。失敗しました。

en: Don't display boot diagnostic messages.
ja: 起動時の診断メッセージを表示しない

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
ja: カンマ区切りのリストで指定されたホストテーブルをロードしません。

en: Don't reboot, just halt.
ja: リブートせず停止する。

en: Don't stop after first error.
ja: 最初のエラーの後停止しません。

en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
ja: EBDAをアップデートしないで下さい。この操作により、欠陥が直ることも、BIOSがハングすることもあるかもしれません。GRUBからRSDPを受け取っていないOSでは、この操作は無効です。

en: ESC at any time exits.
ja: ESC キーでいつでも終了します。

en: Emulate a keystroke sequence
ja: キー入力をエミュレートする

en: Enable interpretation of backslash escapes.
ja: バックスラッシュによるエスケープを有効にする。

en: Enter ZFS password:
ja: ZFS パスワードを入力してください:

en: Enter in KDB on boot.
ja: 起動時にKDBに入る

en: Enter normal mode.
ja: ノーマルモードに入ります

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
ja: %s%s%s (%s) に対するパスフレーズを入力してください:

en: Enter password:
ja: パスワードを入力してください:

en: Evaluate an expression.
ja: 式を評価する

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
ja: コンテキストを変えてメニューエントリのみを使って syslinux 設定ファイルを実行

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
ja: コンテキストを変えずメニューエントリのみを使って syslinux 設定ファイルを実行

en: Exit failed
ja: 終了に失敗しました

en: Exit from GRUB.
ja: GRUBを終了する

en: Exit from normal mode.
ja: ノーマルモードを抜けます

en: Export version 1 tables to the OS.
ja: バージョン1 テーブルをOSにエクスポートします。

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
ja: バージョン2, バージョン3 テーブルをOSにエクスポートします。

en: Filesystem cannot be accessed
ja: ファイルシステムにアクセスできません

en: Filesystem type %s
ja: ファイルシステムの種類 %s

en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
ja: GPTドライブ DEVICE のハイブリッドMBRを埋めます。指定したパーティションがハイブリッドMBRの一部になります。３パーティションまで利用が可能です。TYPEはMBRのタイプを示します。＋はパーティションがアクティブな事を示します。アクティブになれるのはただ一つのパーティションのみです。

en: Fix video problem.
ja: ビデオ出力の問題を修正する。

en: Found GNU Mach: %s
ja: GNU Mach を見つけました: %s\n

en: Found NetBSD kernel: %s\n
ja: NetBSD カーネルを見つけました: %s\n

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
ja: FreeBSD カーネルを見つけました: %s\n

en: Found linux image: %s\n
ja: Linux イメージを見つけました: %s\n

en: Found theme: %s\n
ja: テーマを見つけました: %s\n

en: Freeze ATA security settings until reset.
ja: リセットするまで ATA セキュリティ設定を凍結します。

en: GRUB Boot Menu
ja: GRUB ブートメニュー

en: GRUB emulator.
ja: GRUB エミュレーター。

en: Generate a grub config file
ja: grub 設定ファイルを生成する

en: Get disk cache info.
ja: ディスクキャッシュ情報を取得します。

en: Get/set ATA disk parameters.
ja: ATA ディスクの設定値を取得/設定します。

en: Halt the system, if possible using APM.
ja: APM が使えるなら、コンピュータを停止してください。

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
ja: コンピュータを停止します。このコマンドはすべてのファームウェア実装で動作するとは限りません。

en: Insert a module.
ja: モジュールを追加。

en: Invalid device `%s'.
ja: 無効なデバイス `%s' です。

en: Invalid parameter
ja: 無効なパラメータ

en: Invalid tempo in %s
ja: %s に不正なテンポ

en: Linux not supported yet
ja: Linux はまだサポートされていません

en: List DNS servers
ja: DNS サーバの一覧

en: List PCI devices.
ja: PCIデバイスをリスト表示する

en: List all files.
ja: すべてのファイルをリスト表示する

en: List coreboot tables.
ja: coreboot tables を表示する。

en: List devices and files.
ja: デバイスとファイルをリスト表示する

en: List devices or files.
ja: デバイスやファイルを表示。

en: List devices.
ja: デバイス一覧を出力する。

en: List memory map provided by firmware.
ja: ファームウエアによって規定されたメモリマップを表示する

en: List of supported video modes:
ja: サポートしているビデオモード一覧

en: List or select an input terminal.
ja: 入力ターミナル一覧を出力または選択。

en: List or select an output terminal.
ja: 出力ターミナル一覧を出力または選択。

en: List variables from environment block file.
ja: 環境ブロックファイルから変数をリスト表示する

en: Load 64-bit XNU image.
ja: 64ビットXNUイメージをロードする

en: Load BIOS dump.
ja: BIOSのダンプリストをロードする。

en: Load DTB file.
ja: DTBファイルをロードする。

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
ja: FreeBSDのカーネルモジュールをロードする(ELF)

en: Load FreeBSD kernel module.
ja: FreeBSDのカーネルモジュールをロードする

en: Load FreeDOS kernel.sys.
ja: FreeBSD の kernel.sys ロードする。

en: Load Linux.
ja: Linuxをロードする

en: Load NetBSD kernel module.
ja: NetBSD カーネルモジュールをロードする。

en: Load Plan9 kernel.
ja: Plan9 カーネルをロードする。

en: Load XNU image.
ja: XNUイメージをロードする

en: Load a PXE image.
ja: PXEイメージをロードする

en: Load a keyboard layout.
ja: キーボード配列を読み込む。

en: Load a multiboot 2 kernel.
ja: multiboot 2のカーネルをロードする

en: Load a multiboot 2 module.
ja: multiboot 2のモジュールをロードする

en: Load a multiboot kernel.
ja: multiboot カーネルをロードする。

en: Load a xen module.
ja: xen モジュールをロード

en: Load another boot loader.
ja: 他のブートローダーをロードする

en: Load another config file but take only menu entries.
ja: メニューエントリのみを使って別の設定ファイルを読み込みます。

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
ja: コンテキストを変えずメニューエントリのみを使って別の設定ファイルを読み込みます。

en: Load another config file without changing context.
ja: コンテキストを変更せずに他の設定ファイルをロードします。

en: Load another config file.
ja: 他の設定ファイルをロードします。

en: Load another coreboot payload
ja: coreboot payload をロードする

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
ja: 引数で指定されたテーブルとホスト ACPI テーブルをロードしてください。

en: Load initrd.
ja: initrdをロードする

en: Load kOpenBSD ramdisk.
ja: kOpenBSD ramdisk をロードする。

en: Load kernel of FreeBSD.
ja: FreeBSDのカーネルをロードする

en: Load kernel of NetBSD.
ja: NetBSDのカーネルをロードする

en: Load kernel of OpenBSD.
ja: OpenBSDのカーネルをロードする

en: Load module.
ja: モジュールをロードする。

en: Load only tables specified by comma-separated list.
ja: カンマ区切りのリストで指定されたテーブルのみロードします。

en: Load variables from environment block file.
ja: 環境ブロックファイルから変数をロードする

en: Loading GNU Mach ...
ja: GNU Mach をロード中...

en: Loading Linux %s ...
ja: Linux %s をロード中...

en: Loading Xen %s ...
ja: Xen %s をロード中...

en: Loading initial ramdisk ...
ja: 初期 RAM ディスクをロード中...

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
ja: FreeBSD %s のカーネルをロード中...

en: Loading the Hurd ...
ja: the Hurd をロード中...

en: MAC verification failed
ja: MAC による検証に失敗しました

en: Make GRUB keyboard layout file.
ja: GRUB キーボード配列を作成する。

en: Make a virtual drive from a file.
ja: バーチャルドライブをファイルから作る

en: Manage the BIOS drive mappings.
ja: BIOS ドライブマッピングを管理します。

en: Manipulate PCI devices.
ja: PCI デバイスを操作する

en: Memory type: Unknown.
ja: メモリタイプ: 不明。

en: Menu entry identifier.
ja: メニューエントリー識別子.

en: Menu entry type.
ja: メニュー項目

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. %s
ja: BASH に似た最小限の行編集機能がサポートされています。最初の単語では、TAB で利用可能なコマンド補完の一覧が表示されます。その他には、TAB で利用可能なデバイスまたはファイル補完の一覧が表示されます。%s

en: Mount a crypto device.
ja: crypto デバイスをマウント。

en: Mount all.
ja: 全てマウント。

en: Mount by UUID.
ja: UUIDでマウント。.

en: Network protocols:
ja: ネットワークプロトコル:

en: No FPSWA found
ja: FPSWA が見つかりません

en: No boot time statistics is available
ja: 起動時間の統計が利用できません

en: No device is specified.
ja: デバイスが指定されていません。

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
ja: コンテキストを変えてメニューエントリのみを使ってレガシー設定ファイルを読み込みます。

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
ja: コンテキストを変えずメニューエントリのみを使ってレガシー設定ファイルを読み込みます。

en: Partition %s:
ja: パーティション %s:

en: Path: unavailable
ja: パス: 使用できません

en: Perform both direct and reverse mappings.
ja: 直接と反転マッピングの両方をおこなう

en: Play a tune.
ja: 曲を鳴らす

en: Pool GUID: unavailable
ja: Pool GUID: 利用できません

en: Pool name: unavailable
ja: Pool name: 使用不可

en: Pool state: unavailable
ja: Pool state: 使用不可

en: Possible arguments are:
ja: 利用可能な引数一覧:

en: Possible commands are:
ja: 利用可能なコマンド一覧:

en: Possible devices are:
ja: 利用可能なデバイス一覧:

en: Possible files are:
ja: 利用可能なファイル一覧:

en: Possible partitions are:
ja: 利用可能なパーティション一覧:

en: Possible things are:
ja: 利用可能なものの一覧:

en: Press any key to continue...
ja: 続けるには何かキーを押してください...

en: Press any key to launch xnu
ja: xnu を起動するには何かキーを押してください

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
ja: Enter キーで選択した OS を起動します。'e' で起動コマンドの編集画面 になります。'c' でコマンドラインを開きます。

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
ja: Enter キーで選択した OS を起動します。'e' で起動コマンドの編集画面になります。'c' でコマンドラインを開きます。ESC で前の画面に戻ります。

en: Print Memory information.
ja: メモリ情報を表示。

en: Print a block list.
ja: ブロックリストを表示します。

en: Print backtrace.
ja: バックトレースを表示します。

en: Print drive identity and settings.
ja: ドライブ ID と設定を印刷します。

en: RAM slot number %d
ja: RAM スロット番号 %d

en: ROM image is present.
ja: ROMイメージが存在します。

en: Read 16-bit value from ADDR.
ja: ADDR から16ビット読み込む。

en: Read 16-bit value from PORT.
ja: PORT から16bitを読み込む。

en: Read 32-bit value from ADDR.
ja: ADDR から32ビットを読み込む。

en: Read 32-bit value from PORT.
ja: PORT から32bitを読み込む。

en: Read 8-bit value from ADDR.
ja: ADDR からバイトを読み込む。

en: Read 8-bit value from PORT.
ja: PORT からバイトを読み込む。

en: Read only LENGTH bytes.
ja: LENGTH バイトだけ読み出す

en: Reboot failed
ja: リブートに失敗しました

en: Reboot the computer.
ja: コンピュータを再起動する

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
ja: レジスタ %x (%x:%02x.%x) は %x

en: Remove a DNS server
ja: DNS サーバを削除

en: Remove a module.
ja: モジュールを削除する

en: Remove an environment variable.
ja: 環境変数を削除する。

en: Reset all mappings to the default values.
ja: 全てのマッピングを既定値にリセットする

en: Retrieve SMBIOS information.
ja: SMBIOS 情報を取得。

en: Retrieve device info.
ja: デバイス情報を取得する

en: Return to IEEE1275 prompt.
ja: IEEE1275プロンプに戻ります。

en: Save read value into variable VARNAME.
ja: 読出し値を変数VARNAMEに保存します。

en: Save variables to environment block file.
ja: 環境ブロックファイルに変数を保存する

en: Say `Hello World'.
ja: "Hello World"と表示する。

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ja: デバイスをUUID名で探す。VARIABLE が指定されれば、最初に見つかったデバイスが変数にセットされます。

en: Search devices by a file.
ja: デバイスをファイルで検索する。

en: Search devices by a filesystem UUID.
ja: デバイスをファイルシステム UUID で検索する。

en: Search devices by a filesystem label.
ja: デバイスをファイルシステムラベルで検索する。

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
ja: デバイスをファイル、ファイルシステムラベル、ファイルシステムUUIDで探します。--set が指定されれば、最初に見つかったデバイスが変数にセットされます。変数名がない場合は root を使用します。

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ja: デバイスをファイル名で探す。VARIABLE が指定されれば、最初に見つかったデバイスが変数にセットされます。

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ja: デバイスをラベル名で探す。VARIABLE が指定されれば、最初に見つかったデバイスが変数にセットされます。

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
ja: Advanced Power Management を設定します。
    (1=low, ..., 254=high, 255=off)

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
ja: Automatic Acoustic Management を設定します。
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast)

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
ja: RSDP, XSDT, RSDT の OEMID を設定する

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
ja: RSDP, XSDT, RSDT の OEMTABLE ID を設定する

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ja: RSDP, XSDT, RSDT の OEMTABLE リビジョンを設定する

en: Set a variable to return value.
ja: 戻り値に変数を設定する

en: Set an environment variable.
ja: 環境変数を設定する。

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
ja: RSDP, XSDT, RSDT の製造者フィールドを設定する

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ja: RSDP, XSDT, RSDT の製造者リビジョンを設定する

en: Set drive to sleep mode.
ja: ドライブをスリープモードに設定します。

en: Set drive to standby mode.
ja: ドライブをスタンバイモードに設定します。

en: Set root device.
ja: ルートデバイスを設定。

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
ja: スタンバイのタイムアウトを設定します。
    (0=off, 1=5秒, 2=10秒, ..., 240=20分, 241=30分, ...)

en: Set the serial port address.
ja: シリアルポートのアドレスを設定します

en: Set the serial port parity.
ja: シリアルポートのパリティを設定します

en: Set the serial port speed.
ja: シリアルポートの速度を設定します

en: Set the serial port stop bits.
ja: シリアルポートのストップビットを設定します

en: Set the serial port word length.
ja: シリアルポートのワード長を設定します

en: Set the serial unit.
ja: シリアルユニットを設定します

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
ja: ユーザーパスワード（プレーンテキスト）を設定する。非推奨で安全ではありません

en: Set variable with user input.
ja: ユーザー入力により変数を設定する

en: Show ACPI information.
ja: ACPI 情報を表示。

en: Show APM information.
ja: APM情報を表示する。

en: Show a help message.
ja: ヘルプを表示します。

en: Show boot time statistics.
ja: 起動時間統計を表示する

en: Show loaded modules.
ja: ロードされたモジュールを表示する

en: Show memory contents.
ja: メモリの内容を表示。

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
ja: ATA IDENTIFY セクタの内容をダンプします。

en: Show raw contents of a file or memory.
ja: ファイルまたはメモリの内容をダンプします。

en: Show raw dump of the CMOS contents.
ja: CMOS の内容の生ダンプを表示する。

en: Show the contents of a file.
ja: ファイルの内容を表示します。

en: Show the current mappings.
ja: 現在のマッピングを表示します。

en: Show this message.
ja: このメッセージを表示する

en: Shutdown failed
ja: シャットダウンに失敗しました

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
ja: ファイルの始めからoffsetバイトをスキップします。

en: Specify filename.
ja: ファイル名を指定する

en: Specify hash to use.
ja: 利用するハッシュを指定してください。

en: Speed: %s
ja: スピード: %s

en: Store the value in the given variable name.
ja: 値を与えられた変数に保存します。

en: Suppress normal output (warnings remain).
ja: 通常の出力を抑える(警告のみ)

en: TPM unavailable
ja: TPMが利用できません

en: Test USB support.
ja: USBのサポートをテストする

en: Test if REGEXP matches STRING.
ja: REGEXP が STRING に一致するかどうかの検査を行う。

en: Test video subsystem.
ja: ビデオのサブシステムをテストする

en: The files are identical.
ja: 2つのファイルは同じものです。

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
ja: ハイライトされた項目が %d 秒後に自動実行されます。

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
ja: 64ビットUUIDからXNUに適した形式に変換する。-l が指定されると小文字が blkid のように保存されます。

en: USER PASSWORD
ja: ユーザーパスワード

en: Uncompress file before checksumming.
ja: チェックサムを計算する前にファイルを解凍します。

en: Unknown TPM error
ja: TPM に関する不明なエラー

en: Unknown address type %d
ja: 不明なアドレスタイプです %d

en: Unknown command `%s'.
ja: `%s' は不明なコマンドです。

en: Unknown extra argument `%s'.
ja: 不明な追加引数 '%s'。

en: Unknown video mode
ja: 不明なビデオモード

en: Unload EFI emulator.
ja: EFI エミュレーターをアンロードする。

en: Unrecognized pool state
ja: 認識できない pool state です

en: Unsupported address type %d
ja: アドレスタイプ %d はサポートしていません

en: Usage:
ja: 使い方:

en: Usage: %s [OPTION]\n
ja: 使用法: %s [OPTION]\n

en: Use CD-ROM as root.
ja: CDROM をルートとして使用します。

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
ja: DDBの代わりにGDBリモートデバッガを使う

en: Use serial console.
ja: シリアルコンソールを使う

en: VDEV element number %d isn't correct
ja: VDEV 要素ナンバー %d が正しくありません

en: VDEV element number %d:
ja: VDEV 要素番号r %d:

en: Virtual device is degraded
ja: 仮想デバイスが退化(degraded)しています

en: Virtual device is faulted
ja: 仮想デバイスに欠陥があります

en: Virtual device is offline
ja: 仮想デバイスがオフラインです

en: Virtual device is online
ja: 仮想デバイスがオンラインです

en: Virtual device is removed
ja: バーチャルデバイスは削除されました

en: Wait for a specified number of seconds.
ja: 指定した秒数の間待つ

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
ja: 警告：入力エラー `%s'の（スラッシュが抜けています）

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
ja: 16ビット値 VALUE を ADDR に書き込む。

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
ja: 16bit値 VALUE を PORT へ書き込む。

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
ja: 32ビット値 VALUE を ADDR に書き込む。

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
ja: 32bit値 VALUE を PORT へ書き込む。

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
ja: バイト値 VALUE を ADDR に書き込む。

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
ja: バイト値 VALUE を PORT へ書き込む。

en: [-e|-n] STRING
ja: [-e|-n] 文字列

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
ja: [-s ポジション] [-d デバイス]

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
ja: [[年-]月-日] [時:分[:秒]]

en: [bus]:[slot][.func]
ja: [バス]:[スロット][.機能]

en: [vendor]:[device]
ja: [ベンダ]:[デバイス]

en: addr
ja: アドレス

en: address not found
ja: アドレスが見つかみません

en: available RAM
ja: 利用可能な RAM

en: can't find command `%s'
ja: コマンド `%s' が見つかりません

en: can't open `%s': %s
ja: `%s' がオープンできません: %s

en: cannot compress the kernel image
ja: カーネルイメージを圧縮できません

en: cannot open `%s': %s
ja: `%s' がオープンできません: %s

en: cannot read `%s': %s
ja: `%s' を読み込めません: %s

en: cannot seek `%s': %s
ja: `%s' のseekができません: %s

en: cannot write to CD-ROM
ja: CD-ROM に書き込めません

en: cannot write to `%s': %s
ja: `%s' に書き込めません: %s

en: card not found
ja: ネットワークカードが見つかりません

en: checksum verification failed
ja: チェックサムによる検証に失敗しました

en: connection refused
ja: 接続を拒否されました

en: connection timeout
ja: 接続がタイムアウトしました

en: couldn't autoconfigure %s
ja: %s を自動構成できませんでした

en: disk `%s' not found
ja: ディスク %s が見つかりません

en: diskboot.img size must be %u bytes
ja: diskboot.img のサイズは %u バイトである必要があります

en: done
ja: 完了

en: error: %s.
ja: エラー: %s。

en: failed to get FDT
ja: FDT を取得できませんでした

en: file `%s' is too big
ja: ファイル '%s' は大きすぎます

en: file `%s' not found
ja: ファイル '%s' が見つかりません

en: filename expected
ja: ファイル名が必要です

en: four arguments expected
ja: 引数は4つです

en: invalid DHCP option code
ja: 不正な DHCP オプションです

en: invalid PBKDF2 password
ja: 不正な PBKDF2 パスワード

en: invalid argument
ja: 無効な引数です

en: invalid block size
ja: 不正なブロックサイズ

en: invalid color specification `%s'
ja: `%s' は不正な色の指定です

en: invalid device tree
ja: 無効なデバイスツリーです

en: invalid file name `%s'
ja: 不正なファイル名 `%s' です

en: invalid video mode specification `%s'
ja: 無効なビデオモード `%s' です

en: invalid zImage
ja: 不正な zImage

en: lzop file corrupted
ja: lzop ファイルが破損しています

en: missing `%c' symbol
ja: `%c' シンボルがありません

en: module isn't loaded
ja: モジュールがロードされていません

en: name
ja: 名前

en: no APM found
ja: APM が見つかりません

en: no DHCP info found
ja: DHCP 情報が見つかりません

en: no DHCP option %u found
ja: DHCP オプション %u が見つかりません

en: no DHCP options found
ja: DHCP オプションが見つかりません

en: no DNS servers configured
ja: DNS サーバが一つも設定されていません

en: no command is specified
ja: コマンドが指定されていません

en: no decryption key available
ja: 復号鍵がありません

en: no server is specified
ja: サーバが指定されていません

en: no such partition
ja: そのようなパーティションはありません

en: no symbol table
ja: シンボルテーブル無し

en: no terminal specified
ja: 端末が指定されていません

en: non-sector-aligned data is found in the core file
ja: セクター順に整列していないデータがコアファイル中に見つかりました

en: not a directory
ja: ディレクトリではありません!

en: not a regular file
ja: 通常のファイルではありません

en: one argument expected
ja: 引数は一つのみです

en: out of memory
ja: メモリ不足

en: overflow is detected
ja: オーバーフローが検出されました

en: premature end of file
ja: 途中でファイル終端 (EOF) に達しました

en: premature end of file %s
ja: ファイル %s の終端 (EOF) に達しました

en: press CapsLock key
ja: CapsLock を入力

en: press Insert key
ja: Insert を入力

en: press NumLock key
ja: NumLock を入力

en: press ScrollLock key
ja: ScrollLock を入力

en: press SysRq
ja: SysRq を入力

en: press left shift
ja: Shift-left を入力

en: press right shift
ja: Shift-right を入力

en: print verbose messages.
ja: 冗長なメッセージを出力する

en: public key %08x not found
ja: 公開鍵 %08x が見つかりません

en: requested buffer size is too large
ja: リクエストバッファサイズが大きすぎます

en: set capslock mode
ja: capslock をモードを設定する

en: set insert mode
ja: insert モードを設定する

en: set numlock mode
ja: numlock モードを設定する

en: set pause mode
ja: pause モードを設定する

en: set scrolllock mode
ja: scrolllock モードを設定する

en: size
ja: サイズ

en: symbol `%s' not found
ja: シンボル `%s' が見つかりません

en: the argument `%s' requires an integer
ja: `%s' の引数は整数でなければいけません

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
ja: コアファイルの最初のセクターがセクター順に整列していません

en: the sectors of the core file are too fragmented
ja: コアファイルのセクターがひどく断片化しています

en: the size of `%s' is not %u
ja: `%s' のサイズが %u ではありません

en: the size of `%s' is too large
ja: `%s' のサイズが大きすぎます

en: the size of `%s' is too small
ja: `%s' のサイズが小さすぎます

en: three arguments expected
ja: 引数は3つです

en: time out opening `%s'
ja: `%s' をオープンしようとしてタイムアウト

en: two arguments expected
ja: 2つの引数が必要です

en: unknown argument `%s'
ja: 不明な引数 `%s' です。

en: unknown filesystem
ja: 不明なファイルシステム

en: unrecognized number
ja: 認識できない数

en: unsupported HTTP error %d: %s
ja: サポートしていない HTTP エラー %d: %s

en: unsupported HTTP response
ja: サポートしていない HTTP レスポンス

en: unsupported instruction
ja: サポートしていない命令です

en: unsupported serial port parity
ja: サポートされていないシリアルポートのパリティです

en: unsupported serial port speed
ja: サポートされていないシリアルポートの速度です

en: unsupported serial port stop bits number
ja: サポートされていないシリアルポートのストップビット値です

en: unsupported serial port word length
ja: サポートされていないシリアルポートのワード長です

en: variable `%s' isn't set
ja: 変数 `%s' が設定されていません

en: you need to load the Xen Hypervisor first
ja: Xen Hypervisor を先にロードする必要があります

en: you need to load the kernel first
ja: まずカーネルをロードする必要があります
